112912-2017 - ResultatSverige-Halmstad: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljöfordon.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Omfattning:
Upphandlingen omfattar fordon under 3 500 kg inom kategorierna; liten bil, mellanstor bil, stor bil, minibuss, liten transportbil, stor transportbil, pickup, lätt lastbil, elbil liten, elbil stor, elbil transportbil, laddhybrid liten, laddhybrid stor, laddhybrid transportbil. Halmstads kommun har i sina planeringsdirektiv för perioden 2017-2019 uttryckt vikten av att öka andelen förnybara bränslen i våra fordon. Kommunens verksamhet ska vara fossilbränslefri år 2025.
De senaste 3 åren har i genomsnitt inköpts 120-125 fordon/år, vilket kan ses som en indikation på kommande volym. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för successiva avrop/förnyade konkurrensutsättningar under avtalstiden. Avtalstiden är 1 år med möjlighet till förlängning på 1 + 1 + 1 år.
Kommunen har tecknat ett eget finansieringsavtal avseende billeasing, denna upphandling innehåller av detta skäl ej finansiering.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34136000 Skåpbilar, 34144900 Elfordon
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.