Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2023 Support och service – Tandvårdsstöd Symfoni, Region Norrbotten
Referensnummer: 23/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72246000 Konsulttjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Norrbotten avser i enlighet med denna förhandsinsyn teckna nytt support och serviceavtal för Symfoni. Motiveringen till beslutet grundar sig främst på att det av tekniska
samt ekonomiska skäl inte är lämpligt att ersätta nuvarande system och tillhörande infrastruktur. Det råder även bristande konkurrens inom området då endast en leverantör kan
tillhandahålla de tjänster som systemet kräver.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72266000 Programkonsulttjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Norrbotten använder i dagsläget Symfoni för tandvård inom hälso- och sjukvården
samt barn och ungdomstandvård. Systemet är sedan tidigare är upphandlat genom ett öppet
förfarande. Eftersom systemets livslängd överstiger den avtalstid som tecknades vad gäller
support och service ser Region Norrbotten ett tydligt behov av att förnya denna del av avtalet.