113090-2022 - PlaneringSverige-Linköping: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Ramavtal för entreprenörer
Referensnummer: RFI UC-2022-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland ska upphandla ramavtal för projektgenomförande av ny-, om- och tillbyggnationer.
Innan upphandlingen startar vill vi gärna ha era synpunkter, vad vi bör tänka på inför kommande upphandling och hur ni skulle vilja arbeta med dessa frågor i ett avtal med oss.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: RFI
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vårdens behov är under ständig förändring och det bedrivs därför en omfattande ny- och
ombyggnadsverksamhet, där lokalerna anpassas till nya verksamhetskrav. För att lösa vårdens behov
av ändamålsenliga lokaler, inom ramen för fastlagd fastighetsstrategi, kommer Region Östergötland att
handla upp ett antal partners som skall genomföra byggprojekten som krävs. En viktig parameter är
också att vårdverksamheten under byggprocesserna ska störas i så liten utsträckning som möjligt.