113126-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för inhyrning av anläggningsarbetare
Referensnummer: TN 2021/2933
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inhyrning av anläggningsarbetare i underhålls- och ombyggnadsarbeten för arbetsuppgifter i olika typer av mark och anläggningsarbeten som plattsättning/stensättning, rörläggning, kabelförläggningsarbeten, schaktarbete, grundläggning m m. Listan är inte uttömmande utan tjänar som exempel på arbetsuppgifter för att bilda sig en uppfattning om uppdraget. Behovet uppskattas om ett (1) till två (2) lag á 2 man heltid (1700 tim/år) men kan komma att understigas såväl som överstigas. Avrop sker löpande efter behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen