113127-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för inhyrning av entreprenadmaskiner inkl förare
Referensnummer: TN 2021/2932
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inhyrning av entreprenadmaskiner inklusive förare för rörläggning- och anläggningsarbeten till
Kristianstads kommun. De inhyrda resurserna ska komplettera kommunens egen regi.
Löpande behov uppskattas till en (1) maskin inkl. förare á 1700 h/år samt ytterligare mellan tre och sex (3 – 6) maskiner inkl. förare vid behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen