113131-2017 - ResultatSverige-Tumba: Underhåll av offentlig belysning och trafikljus
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Offentlig belysning, Del 1: Drift och underhåll, Del 2: Investeringsprojekt.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Tumba.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling består av 2 delar.
Del 1: Drift och underhåll av kommunens offentliga belysning samt vissa reinvesteringsarbete.
Del 2: Investerings- och vissa reinvesteringsarbeten av kommunens offentliga belysning.
Anbudsgivare kan själva välja om man vill lämna anbud på båda delarna eller bara på den ena.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45316100 Installation av utomhusbelysning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.