113138-2017 - ResultatSverige-Västerås: Klottersanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klottersanering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Denna upphandling avser sanering av klotter på stadens anläggningar, byggnader, skyltar, tunnlar, broar och andra av stadens egendom, så som skolor, kommunala bolag etc. Även diverse högtrycksspolningsarbeten kan förekomma i det kommande uppdraget.
Upphandlingen genomförs av SFE Förvaltning för Stöd, Fritid och Entreprenad som beställare. Kontroll(samt eventuell klottersanering) ska utföras på objekt enligt objektbeskrivning. Övriga saneringar kommer att ske efter avrop/beställning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90690000 Klottersanering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.