11316-2022 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blododlingsutrustning
Referensnummer: UC-2021-176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Enheten för Klinisk mikrobiologi, Diagnostikcentrum, Region Östergötland genomför nu en upphandling som omfattar blododlingsutrustning med automatiserade inkuberingsmoduler för detektion av bakterier och jästsvamp i blododlingsflaskor. Till utrustningen hör också ett övervakningssystem som ska kopplas upp mot Region Östergötlands LIS (Laboratory Information System).
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att det skulle leda till alltför tekniska svårigheter med att ha flera parter att förhålla sig till. Region Östergötland önskar att ha samma utrustningstyp inom hela regionen för att erhålla stöttning i valideringsprocessen vilket leder till en samstämmighet i resultaten inom hela regionen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen