113160-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal Fastighetsnära Bioteknik
Referensnummer: 2018/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på fastighetsnära Bioteknik åt Futurum Fastigheter i Örebro AB.
Futurum Fastigheter arbetar kontinuerligt med att minska miljöpåverkan i våra fastigheter och vill med detta arbete fortsätta att bidra till en hållbar framtid. Fett och fettorsakade problem har identifierats som ett av de största miljöproblemen i och kring Futurums fastigheter. På sin väg genom fastigheten skapar problem som bl.a. ger upphov till transportkostnader vid tömning av fettavskiljare, brandrisk i våra storkök samt lukt- och sanitära oegentligheter kring våra avfallsutrymmen. Det är också en fara för barnen att stora slamtömningsfordon måste trafikera deras miljö vid tömning.
Vi emotser tacksamt ert anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90490000 Besiktning av avlopp och konsulttjänster för avloppshantering, 90492000 Konsulttjänster för avloppshantering, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711100 Risk- eller farobedömning utom för byggprojekt, 90711200 Miljönormer utom för byggprojekt, 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt, 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90713000 Miljörådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen