11318-2022 - ResultatSverige-Värnamo: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System avseende inköpsanalys
Referensnummer: UHN.2021.110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans av nytt system för att kunna genomföra inköpsanalyser i ett steg att öka avtalstroheten och inköpsmognaden inom organisationen.
Systemets syfte är att möjliggöra uppföljningar i större utsträckning, minska inköpskostnaderna, säkerställa att rätt varor och tjänster handlas av rätt leverantörer till rätt pris, möjliggöra effektivisering av upphandlingar, förbättra kvaliten på upphandlingsdokument samt vara ett stöd i samband med kommunens  målstyrningsarbetete i syfte att visualisera genomförda inköp och följa upp kommunens måluppfyllelse. Systemet ska vidare klara av att göra djupgående analyser ner på artikelrad, för att identifiera behov av ytterligare avtalsområden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48441000 Programvara för finansiell analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet är ett användarvänligt system som är självinstruerande för så väl van användare som för sällanvändare och som är anpassningsbart utifrån användarens device (mobil, platta, dator etc.). Systemet ska således vara enkelt och smidigt att använda, där mallar kan skapas för såväl grupp som enskild medarbetare. Där systemet gör en stor del av arbetet. Med detta menas även att målet är ett system som kräver så lite administration som möjligt för kommunens systemadministratör för att ha ett ajour system.
Avtalets omfattning är beräknat för 96 månader, med möjlighet att säga upp i förväg. Dock tidigast efter en fast period om 24 månader.