113185-2017 - ResultatSverige-Broby: VA-utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-material.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Broby.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser inköp av VA-material. Skåne Blekinge Vattentjänst AB (SBVT) och Sölvesborg Energi avser teckna ramavtal för perioden fr.o.m. undertecknande t.o.m. 31.1.2019 med möjlighet till förlängning i två (2) år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39715300 VA-utrustning, 44161000 Ledningsrör, 44161200 Huvudvattenledningar, 44162100 Rörledningsmaterial, 44162500 Rörledningar för dricksvatten, 44163110 Avloppsledningar, 44163111 Avloppsrör, 44163210 Rörklämmor, 44163230 Rörkopplingar, 44163240 Rörskarvar, 44164200 Rörsystem, 44164300 Rörmaterial, 44165100 Slangar, 44165300 Muffar, 44167110 Flänsar, 44167111 Flänsanslutningar, 44167300 Knärör, T-rör och rörledningsarmatur
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.