Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av linfärja Vaxholm-Kastellet
Referensnummer: KS 2018/167.059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60640000 Sjöfartstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Drift, av linfärja, vilket innebär att hyra linfärjan Vaxholmen av Färjerederiet samt för Vaxholms stads räkning köra linfärjan mellan landsidan i Vaxholm och Vaxholms kastell. I uppdraget ingår även underhåll och tillsyn av färjan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60600000 Transport på vattenvägar, 63720000 Stödtjänster för sjötransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen