113285-2019 - ÄndringSverige-Borås: Patientövervakningssystem
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetshubb och välfärdsteknik
Referensnummer: 2018-00103IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33195000 Patientövervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av modern, intuitiv och säker trygghetshubb och välfärdsteknik ska bl.a. skapa trygghet för brukare och frigöra tid för personal inom Vård och äldre förvaltningen.
Upphandlingen omfattar:
1) Trygghetshubb för ordinärt boende
2) Trygghetshubb för särskilt boende
3) Mobilt trygghetslarm utanför boende
4) IT-system
5) Drift, underhåll och support av IT-system
6) Tillval
7) Projekt omfattande Leveransen
8) Utbildning till berörd personal