113363-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Tvätthantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och hyra av arbetskläder till studenter och personal
Referensnummer: 2-665/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska institutet, i fortsättningen kallad KI, inbjuder företag, i fortsättningen kallad anbudsgivare/n, att inkomma med anbud i denna upphandling avseende en helhetslösning av Tvätt och textilservice av arbetskläder och textiler. Tecknade ramavtal kommer att kunna användas i första hand av KI:s Institution för Odontologi och universitetstandvården i Flemingsberg, samt samtliga KI:s institutioner och enheter, stiftelser och andra organisationer med anknytning till KI som geografsik befinner sig båda i Flemingsberg och i Solna.