2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-stöd för Kemikaliehantering
Beskrivning: Regionen avser att upphandla ett kemikalie hanteringssystem som ger samtliga verksamheter ett enhetligt verktyg för att inventera, riskbedöma och rapportera kemikalier i enlighet med gällande miljö- och arbetsmiljölagstiftning. Systemet ska även stödja regionens arbete med miljö certifiering och miljödiplomering genom att tillhandahålla relevanta nyckeltal, uppföljnings- och rapport funktioner.
Intern identifierare: RS 2025-03292
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000