113409-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalanpassning SISAB – Plan CBA5 m.fl.
Referensnummer: 2017/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser lokalanpassning av befintliga kontorslokaler för SISAB, Skolfastigheter i Stockholm AB. Kontorslokalerna är belägna inom fastigheten kv. Sandhagen 10, Palmfelt Center, på plan 5, trapphus A, B och C (”CBA5”).
I entreprenaden ingår även ombyggnad för omklädningsrum på plan 2 samt ytskiktsrenovering av förråd på plan 1. Lokalernas bruttoarea enligt ovan är totalt ca 4 500 m².
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen