Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling särskilt boende 2022-2025
Referensnummer: SON 2020 314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland kommer under 2021 att upphandla ramavtal för enstaka platser inom särskilt boende, med avtalsstart 1.1.2022.
Upphandlingen kommer att avse platser på Gotland och riktar sig till såväl befintliga verksamheter som de företag som vill etablera sig på den gotländska marknaden.
Annonsering av upphandlingen planeras till v 15.
Mer information om prognoser och tillgång på särskilt boende finns i dokumentet ”Plan för särskilt boende för äldre” som är tillgängligt via regionens hemsida: https://www.gotland.se/91955
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 450 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Annonsering av upphandlingen planeras till v. 15.