113645-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Film- och videotjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Ramavtal filmproduktion
Referensnummer: 2022/3189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skogsstyrelsen söker leverantörer för filmproduktion av tre olika produktionstyper med tillhörande tjänster. Vi söker leverantörer dels för filmning i skogsmiljö, dels för filmning av olika evenemang – både inspelade och för livestreaming. Vi söker även leverantörer för produktion av animerad film.
Upphandlingen avser filmproduktion för Skogsstyrelsens ordinarie verksamhet samt för projekt där Skogsstyrelsen är huvudman. Filmproduktionerna kan beställas av såväl Skogsstyrelsens olika enheter och distrikt som av olika projekt där myndigheten finns med som samarbetspartner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ramavtal Filmproduktion
Del nr: 1. Filmproduktion
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32354500 Videofilmer, 44176000 Film, 92100000 Film- och videotjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion, 92120000 Film- eller videodistribution, 92122000 Filmdistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna del omfattar uppdrag för delområde 1 Filmproduktion
Del nr: 2. Livestreaming och/eller inspelning av evenemang
Denna del omfattar uppdrag för delområde 2 Livestreamning och/eller inspelning av evenemang.
Del nr: 3. Animerad film
Denna del omfattar uppdrag för delområde 3 Animerad film.