113677-2025 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Ramavtal BIM-samordning och digitala miljöer
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal BIM-samordning och digitala miljöer
BeskrivningRamavtal avseende konsulttjänster inom BIM-samordning och digitala miljöer inom byggprojekt som löpande genomförs inom samtliga fastigheter Locum förvaltar. Efterfrågade roller är Digitalstrateg, BIM-samordnare samt systemadministratör för byggprojekt. Exempel på uppdrag som kan avropas: · Inköp och administration, support, utbildning av projektrelaterade system och verktyg likt ärendehanteringssystem, modellbaser, projektportal, projekthemsida, BIM-samordningsverktyg, Granskningssystem, BI-system, riskhanteringsprogram · BIM-samordning · Granskningsprocess enligt BEAST · Validering av informationsmodell vid leverans · Delta i arbetsmiljöarbete ur ett modellperspektiv · Skapa och upprätta handlingar och modeller · Framtagande av projektspecifika BIM-manualer och mallar · Framtagande av projektspecifik digitalstrategi · Framtagande av leveransspecifikationer, LOD-lista, mängdlista · Säkerställa att Locums riktlinjer för CAD/BIM och informationssäkerhet följs · Utveckla och förvalta en gemensam datamiljö (CDE – common data environment enligt ISO 19650) inom ramen för projektet Locum avser ingå ramavtal med tre (3) leverantörer. Takvolymen för ramavtalet är 50 miljoner kronor.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92420:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48331000 Programvara för projektledning, 48000000 Programvara och informationssystem, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster