113701-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT -konsulter/konsultmäklare Almi Företagspartner AB
Referensnummer: UH-2020-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Almi upphandlar resurser för att vid behov säkerställa att konsultstöd kan avropas vid behov.
Almi kommer slutligen att utse två (2) Fullserviceleverantörer och en (1) Konsultmäklare för leverans av efterfrågade tjänster, Ett anbud ska omfatta samtliga efterfrågade kompetensområden enl. nedan. Anbud kan ej anges på separata delar.
Det finns sju Kompetensområden, alla inom området IT, eller med en tydlig anknytning till IT-området, enligt nedan:
Användbarhet och tillgänglighet
Verksamhetsutveckling och krav
Arkitekter
Systemutveckling och systemförvaltning
Test och testledning
Ledning och styrning IT-säkerhetAvtalet gäller tre (3) år med möjlighet för Almi till ytterligare förlängning med ett (1) år.
Sista anbudsdag är 2020-04-07
Välkommen med ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ledning och styrning IT-säkerhe
tAvtalet gäller tre (3) år med möjlighet för Almi till ytterligare förlängning med ett (1) år.