113705-2022 - ÄndringSverige-Varberg: Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya lokaler för ytterligare 1000 elever på Peder Skrivares gymnasium i Varberg
Referensnummer: 22/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
I det växande Varberg är det nu gymnasieskolans tur att få en uppgradering. Peder Skrivares skola är en trotjänare som nyligen fyllde 50 år. Skolan har ett brett utbildningsutbud och är en av Sveriges största gymnasieskolor. Nu ska antalet elevplatser utökas med en tredjedel – det innebär att skolan ska få plats för ytterligare 1000 elever. Detta kommer att kräva sin logistik och för naturligtvis med sig att andra faciliteter ska tillkomma, så som idrottshall och plats för fler parkeringar.