113706-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal - Markkonsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal - Markkonsulter
BeskrivningRamavtalet omfattar markkonsulter, som indelas i följande roller: • Uppdragsansvarig markkonsult • Handläggande markkonsult • Biträdande markkonsult Uppdrag som kan komma att avropas är bl.a.: • markprojektering inklusive att upprätta mängdförteckning med beskrivande text enligt anläggnings AMA • VA-projektering • dagvattenutredningar • skyfallsutredningar • ledningssamordning • m.m Ramavtalet kommer att användas både i små och stora byggprojekt samt i den löpande fastighetsförvaltningen. Uppdrag kan avse ett eller flera skeden såsom förstudie, programhandling, systemhandling och/eller bygghandling. Samtliga avrop kommer vara uppdrag inom ombyggnationer, nybyggnationer, mindre hyresgästanpassningar och tillbyggnader inom hela beställarens fastighetsbestånd, samt övriga typer av byggprojekt som ingår i beställarens uppdrag.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110495:Lot:1