2. Förfarande
Förfarande
Titel: System för trafikplanering och därtill hörande trafikdatabas
Beskrivning: Länstrafiken i Västerbotten AB och Länstrafiken i Norrbotten AB upphandlar nytt system för trafikplanering och därtill hörande trafikdatabas.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122440:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster, 72300000 Datatjänster, 72320000 Databastjänster, 48000000 Programvara och informationssystem, 48600000 Programvara för databas och operativsystem