113798-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gnesta: Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjulburen grävmaskin 17-19 ton.
Referensnummer: MOB.2017.36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 1 st. fabriksny hjulburen grävmaskin med tillhörande utrustning. Hjulgrävmaskinens arbetsvikt ska vara mellan 17 och 19 ton.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen