113805-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
8704 Elinegård färdigställande
Referensnummer: 19/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar färdigställande av befintliga byggator samt uppförande av torgytor vilket bland annat inkluderar beläggning, sten- och plattsättning, plantering, VA samt belysning. En bassäng ska anläggas på ett av torgen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Färdigställandeentreprenad
Del nr: inget
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112711 Utformning av parker, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233300 Grundläggning av motorvägar, vägar, gator och gångvägar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45332200 VA-arbeten, 45432112 Stenläggning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Färdigställandeentreprenad av byggator och omkringliggande ytor