Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrtillsyn med kamera.
Referensnummer: LD16/00909
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 32552120 Hjälptelefoner
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal på kamerasystem för fjärrtillsyn. Landstinget Dalarna gör nu tillsammans med de 15 dalakommunerna en gemensam satsning inom området trygghet, service och delaktighet med digital teknik. Äldre personer och personer med funktionsnedsättning kommer att kunna ansöka om tillsyn hos kommunerna och efter beslut av biståndshandläggare kan hemtjänsten eller trygghetscentral utföra fjärrtillsyn med kamera. Fjärrtillsynen sker på distans och utifrån den genomförandeplan som är upprättad tillsammans med kunden. Landstinget Dalarna och de 15 dalakommunerna samverkar i denna upphandling för att uppnå en resurs- och kostnadseffektiv utveckling kring välfärdsteknolologi och hjälpmedel.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal på kamerasystem för fjärrtillsyn.