113883-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reparation och underhåll av anläggningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av försörjningssystem vid ATCC Stockholm
Referensnummer: Ä-2018-007494
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45259000 Reparation och underhåll av anläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
LFV ska teckna nytt avtal avseende drift och underhåll av försörjningssystem för flygtrafiktjänst omfattande:
− Försörjningssystem, som strömförsörjning, ventilation m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning, 50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 50720000 Reparation och underhåll av centralvärme, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragets omfattning.
Uppdraget omfattar drift och underhåll av försörjningssystem för flygtrafiktjänst och inkluderar följande:
— Kraftförsörjning,
— Kyla-Värme,
— Ventilation,
— Vatten och avlopp,
— Elanläggning,
— Hissar,
— Brandlarm,
— Renhållning och snöröjning,
— Trädgårdsskötsel,
— Avfallshantering.
Följande typer av underhåll ingår:
— Förebyggande och avhjälpande underhåll,
— Jour och beredskap,
— Övrig produktion.
LFVs nuvarande avtal för drift och underhåll av försörjningssystem upphör att gälla 31.12.2018.