113903-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster VA
Referensnummer: 21/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom utredning och projektering VA samt projekt- och byggledning VA inom B affärsområde Vatten och avlopp.
Exempel på konsultuppdrag som kan förekomma, men inte begränsat till är:
VA-utredningar i samband med framtagande av nya detaljplaner/strukturplaner eller liknande
VA-utredningar för planerade VA-utbyggnader på landsbygden
Projektering och framtagande av förfrågningsunderlag för VA-utbyggnader i nya exploateringsområden och/eller planerade landsbygdsprojekt
Projektering och/eller byggledning i VA-projekt enligt ovan
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Projektör/Utredare VA
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bygg- och projektledare VA
Del nr: 2