113928-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektrådgivning avseende upphandlingsstrategi m.fl.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med planering och genomförande av entreprenader har NSVA periodvis behov av strategisk rådgivning och stöd inom de tre områden Upphandlingsstrategi, Byggbarhetsbedömning och Samverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45236000 Markanläggning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen