Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-system
Referensnummer: UHN.2020.18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
HR-systemet förutsätts ha alla grundläggande funktioner som behövs. Därför kommer många självklara funktioner inte att efterfrågas explicit – dessa förutsätts finnas i ett HR-system som är etablerat på marknaden och som vänder sig till en organisation av vårt slag. Vi förutsätter vidare att HR-systemet uppfyller gällande lagar och uppdateringar av systemet följer svensk lagstiftning.
Kommunerna ser framför sig ett HR-system med användarvänliga gränssnitt som är logiska och självförklarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen