113947-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tinnerbäcksbadet
Referensnummer: UPH-2018-0030
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ny Simhall i Linköping
Lejonfastigheter AB har på uppdrag av Linköpings kommun att uppföra en Ny Simhall i nära anslutning till befintlig simhall inom Folkungavallen, Innerstaden 1:12. Den nya anläggningen ska uppföras vid Tinnerbäcksbadets södra strand, i sluttningen upp mot tidigare fotbolls- och friidrottsarena. Den nya simsportsanläggningen ska med sitt unika läge och arkitektur ange tonen för den stadsdel som kommer att växa fram inom Folkungavallen.
Objektet avser nybyggnation av simsportanläggning med en yta av ca 21 700 m2 BTA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 800 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212212 Anläggningsarbete för simbassäng, 45212225 Byggnation av sporthall, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45242100 Anläggningsarbete för vattensportanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen