114089-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal för mätningar och undersökningar samt utvärderingar och analyser.
Referensnummer: 17/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för mätningar och undersökningar samt utvärderingar och analyser, referensnummer 17/24.
Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) har delat in upphandlingen i två (2) avtalsområden, ett (1) för mätningar och undersökningar och ett (1) för utvärderingar och analyser.
Avtal kommer att tecknas separat för respektive avtalsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
MSB har delat in upphandlingen i två (2) avtalsområden, ett (1) för mätningar och undersökningar och ett (1) för utvärderingar och analyser. Avtal kommer att tecknas separat för respektive avtalsområde.
Avtal för Avtalsområde 1 avser tjänsterna mätningar och undersökningar, såväl kvantitativa som kvalitativa. Syftet med dessa tjänster är att de ska ge underlag för bland annat beslut och prioriteringar.
Avtal för Avtalsområde 2 avser tjänsterna utvärderingar och analyser. Syftet med dessa tjänster är att de ska:
— ge underlag för utveckling av MSB:s verksamhet,
— ge underlag till regeringen,
— bidra till lärande och utveckling för att stödja samhällets förmåga inom området samhällsskydd och beredskap.