Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försörjning av gas
Referensnummer: FM2019-2139
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har två befintliga ramavtal för försörjning av gas som upphör att 2019-10-31, dels Hyra av gasflaskor och köp av gas dels Fyllnings av gas i egenägda flaskor. Försvarsmakten avser att med denna upphandling ersätta nu gällande ramavtal. Upphandlingen omfattar behov hos Försvarsmakten och Totalförsvarets forskningsinstitut FOI.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24100000 Gaser, 24110000 Industrigaser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen