114257-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster och tillhörande tjänster
Referensnummer: Upp 14/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarshögskolan söker en leverantör för tryckeritjänster samt tillhörande tjänster såsom konsulttjänster och webbokhandel.
Anbud ska lämnas elektroniskt via TendSign. Företrädare för leverantörer ansluter sig personligen till tjänsten TendSign genom att registrera ett kostnadsfritt användarkonto på TendSigns hemsida, www.tendsign.com.
Om en leverantör inte registrerar sig på Visma TendSigns hemsida, utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt, kan FHS inte garantera att all information om upphandlingen (eventuella förtydliganden samt frågor och svar) under svarstiden samt under utvärderingsprocessen kommer leverantören tillhanda.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster, 79810000 Tryckning, 79811000 Digitaltryckning, 79820000 Trycktjänster, 79821000 Sluttryckning, 79821100 Korrekturläsning, 79822000 Sättning, 79822300 Sättningstjänster, 79822500 Grafisk formgivning, 79823000 Tryckning och leverans, 79824000 Tryckning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarshögskolan söker en leverantör för tryckeritjänster samt tillhörandetjänster så som konsulttjänster, grafisk produktion, webbokhandel.
Anbudets inlämning
Anbud ska lämnas elektroniskt via TendSign, vilket innebär att anbud inte kan lämnas i pappersformat, via fax eller e-post.
Företrädare för leverantörer ansluter sig personligen till tjänsten TendSign genom att registrera ett kostnadsfritt användarkonto på TendSigns hemsida, www.tendsign.com. Leverantören bör registrera användarkontot i god tid innan inlämning. Leverantörer uppmanas använda följande förfarande: Logga in, gå in under ”Annonser”, ”Aktuella annonser”, välj upphandlande myndighet "Försvarshögskolan" och aktuell upphandling och diarienummer. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. TendSign support har öppet vardagar 07.00–17.00, med undantag för dag före röd dag då supporten stänger kl. 15.00. Då TendSigns support inte har öppet dygnet runt är det viktigt att ta kontakt i god tid innan sista anbudsdag för att på så sätt garanteras teknisk support. Leverantören får genom Visma TendSign: – tillkommande information om upphandlingen, – automatisk kontroll av att samtliga frågor ställda i förfrågningsunderlagets strukturerade dokument är besvarade vid anbudslämnandet.
Observera att maximal storlek för uppladdning av filer är 50 megabyte per fil. Leverantörer uppmanas att omedelbart kontakta Visma TendSign om problem uppstår i samband med anbudslämnande.