114310-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Kemiska toaletter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrtjänst av portabla toaletter inklusive service
Referensnummer: UPP-2021-081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24955000 Kemiska toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragets omfattning
Beställaren avser att upphandla ramavtal med en (1) Leverantör.
Uppdraget innebär att Leverantören tillgodoser Avropande enhet med hyrda portabla toaletter (standard och tillgänglighetsanpassade) samt tillhandahåller förbrukningsmaterial, såsom toalettpapper och handrengörningsmedel.
Leverantören ska leverera toaletterna till utsedda platser inom kommunen samt återtagande av toaletterna efter avropets utgång.
Uppdraget innefattar också att Leverantören tillhandahåller service av toaletterna som innefattar:
• Städning/skötsel av toaletter
• Tömning av tank
• Påfyllning av förbrukningsmaterial
Samtliga delar ska ingå i anbudspriset.
Toaletterna ska kunna avropas för utplacering under hela året, dock har utplacering av toaletter tidigare år framför allt avsett perioden maj – oktober.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24955000 Kemiska toaletter, 24958300 Slamkemikalier, 45215500 Offentliga toaletter, 50760000 Reparation och underhåll av offentliga toaletter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Beställaren uppskattar en årsvolym mellan 26–36 portabla toaletter per säsong, varav hälften avser tillgänglighetsanpassade toaletter.
Placering av toaletter och antalet toaletter kan förändras under avtalstiden, både genom att det minskar eller ökar. Beställaren utlovar inga volymer.
För säsong 2022 ska preliminärt totalt 30 portabla toaletter ställas ut.
Volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde.
Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 4 000 000 SEK, dock max 8 000 000 SEK.