Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programvaror och hjälpmedel vid läs- och skrivsvårigheter
Referensnummer: SLSO 2021-1641
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48319000 Programvara för stavningskontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Programvaror och hjälpmedel vid läs- och skrivsvårigheter till SLSO och Region Gotland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 21 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 48317000 Programvara för ordbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av programvaror och hjälpmedel (medicintekniskt klassade) vid läs- och skrivsvårigheter till Stockholms läns sjukvårdsområde och Region Gotland.