2. Förfarande
Förfarande
Titel: Meddelande om frivillig förhandsinsyn - LinkedIn rekryteringstjänster
Beskrivning: Beskrivning av ärendet Meddelande om frivillig förhandsinsyn enligt 10 kap. 5 § LOU gäller avtal för rekryteringstjänster i form av karriärsida och licens för uppsökande rekrytering (Search) via LinkedIn yrkesnätverk. LinkedIn är ett globalt stort yrkesnätverk för att söka jobb eller praktikplats, skapa kontakter och stärka professionella relationer. Avtalets ändamål Region Norrbotten använder i dagsläget LinkedIn yrkesnätverk med tillhörande tjänster för annonsering och rekrytering av personal och avser fortsättningsvis ha en helhetslösning för dessa tjänster. Den ekonomiska omfattningen avseende tjänsterna är ca 1,1 MSEK. Grund för beslut Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering med stöd av enligt 6 kap. 14 §, tredje punkten, Lag (2016:1145) om Offentlig Upphandling, LOU. Motiveringen till beslutet grundar sig därmed på att det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens och därför endast kan tillhandahållas av en viss leverantör. Beslut Region Norrbotten fattar beslut att anta LinkedIn Ireland Unlimited Company som leverantör i enlighet med informationen angiven i denna förhandsinsyn. Information om detta kommer att publiceras offentligt via Mercell TendSign. Leverantörsinformation LinkedIn Ireland Unlimited Company, Wilton Plaza, Wilton Place, Dublin 2, Ireland Organisationsnummer: 502089-1874 Avtalsspärr om tio (10) dagar gäller. Avtal får tecknas tidigast 2025-03-03.
Intern identifierare: 25/103
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79600000 Rekryteringstjänster