114390-2023 - PlaneringSverige-Eskilstuna: Byggnation av avfallsanläggning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Request for information (RFI) inför upphandling av finsorteringsanläggning
Referensnummer: 23/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45222100 Byggnation av avfallsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsenheten på Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB planerar en upphandling av en finsorteringsanläggning och önskar därför få viss information ifrån möjliga entreprenörer och leverantörer, en så kallad Request for information (RFI).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
-Upphandlingsenheten på Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB planerar en upphandling av en finsorteringsanläggning och önskar därför få viss information ifrån möjliga entreprenörer och leverantörer, en så kallad Request for information (RFI).
Syftet med denna RFI är att ge Beställarna information i förberedelserna med att skapa ett tydligt, transparent och proportionerligt upphandlingsdokument genom att ta vara på branschens erfarenheter, kunskaper och framtidsvisioner. Detta är ett tillfälle att lyfta frågor och synpunkter för att kommande ramavtal ska få ett bra resultat.