1144-2019 - ÄndringSverige-Uppsala: Programvara för särskild industri
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MRR 2018
Referensnummer: 18/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Bergsstaten behöver ett nytt mineralrättsregister och har i dagsläget ett IT-baserat mineralrättsregister. Systemet som finns idag svarar, tekniskt och interaktionsmässigt, inte mot de förändrade krav som verksamheten idag ställer.