114448-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Frukt och grönt
Referensnummer: 2018-028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Karlskoga kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet Livsmedel - Frukt och grönt för en avtalsperiod om två (2) år med möjlighet till förlängning i omgångar i ytterligare två (2) år. Syftet med denna upphandling är att säkerställa kommunens/kommunernas behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till samtliga verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis ske till produktions- och mottagningskök inom kommunerna, dock kan även övriga verksamheter inom respektive kommun komma att ropa av på ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03132000 Kryddor (ej bearbetade), 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221110 Rotfrukter, 03221113 Lök, 03221230 Paprika, 03221240 Tomater, 03221270 Gurka, 03222000 Frukt och nötter, 03222110 Tropisk frukt, 03222200 Citrusfrukt, 03222320 Äpplen, päron och kvitten, 03222342 Vindruvor, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15332100 Bearbetad frukt
II.2.4.