114478-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Storköksavtal
Referensnummer: UH-2021-112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal för livsmedel med succesiva avrop från Sundsvalls- och Timrå kommun. Upphandlingen omfattar de verksamheter i kommunerna som anses vara storkök. För mindre enheter och kommunala bolag kommer särskild upphandling genomföras.
Den totala volymen för respektive kommun fördelar sig enligt nedan;
Sundsvalls kommun ca 75 mnkr/årTimrå kommun ca 8 mnkr/årUpphandlingen är uppdelad i fyra olika anbudområden:
HuvudgrossistFisk, färsk och frystKött (nöt, fläsk, lamm, kyckling)Frukt och grönsakerI respektive Anbudssvarsfil anges vilka artiklar kommunerna har behov av. Mängderna som finns angivna baseras på volymer från tidigare år. Volymen kan både över- och underskridas och beror på deltagande parters behov under avtalsperioden.
Organisationsförändringar under avtalsperioden kan resultera i att enheter (t.ex. en skola eller ett tillagningskök) försvinner eller tillkommer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
LIVSMEDEL: HUVUDGROSSIST
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Livsmedel för successivt avrop, uppskattat till totalt ca 400 000 000 kronor för hela avtalsperioden. Omfattar två kommuner.
LIVSMEDEL: FRUKT OCH GRÖNSAKER
Del nr: 2
LIVSMEDEL: FISK, FÄRSK OCH FRYST
Del nr: 3
LIVSMEDEL: KÖTT (NÖT, FLÄSK, LAMM, KYCKLING)
Del nr: 4