114500-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kumla: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av LSS- boende
Referensnummer: KS 2018/219
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Kumla kommun har avsatt investeringsmedel för att bygga ett nytt LSS-boende.
Upphandlingsobjekt.
Denna upphandling avser nybyggnad av LSS-boendeinnehållande en huvudbyggnad inkl 6 st. boenden, 4 st. friliggande boenden samt markanläggning med bl.a. miljöhus, förråd, parkeringar m.m.
Avtalstid.
Avtalet börjar gälla snarast efter kontraktsskrivning och överenskommen tidplan.
Entreprenaden ska vara godkänd och klara för överlämning 2019-09-15.
Upplysningar under anbudstiden.
Handläggare för denna upphandling är: Upphandlare Ulric Öhman, Kumla kommun.
692 80 Kumla
019-588111
Projektledare Peder Wilhelmsson.
019-588803
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211200 Byggnation av servicehus, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Kumla kommun är en kommun I tillväxt. Antalet invånare uppgår till knappt 22 000 i dagsläget och ärcentralt beläget i Närke. Visionen är att bli 25 000 invånare år 2025. Kommunen har ca 2200 personeranställda.I Kumla kommun finns sex förvaltningar som tillsammans ansvarar för den mesta av samhällsservicentill kommunens invånare. Varje förvaltning styrs av en nämnd som utses av kommunfullmäktige. Tjänstepersonerna i förvaltningarna ser i sin tur till att förverkliga nämndens politiska beslut. För att på bästa sätt tillgodose både förvaltningarna och skattebetalarna, köper Kumla kommun varoroch tjänster korrekt och ekonomiskt för att på så sätt få ut bästa möjliga nytta för de medel som stårtill förfogande.Kumla kommuns omslutning uppgick till ca 1,4 miljarder kronor år 2017 och kommunen köper varor ochtjänster för drygt 500 miljoner årligen.
Denna upphandling avser nybyggnad av LSS-boendeinnehållande en huvudbyggnad inkl 6st boenden, 4 st. friliggande boenden samt markanläggning med bl.a. miljöhus, förråd, parkeringar m.m.