11455-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling hyreslösning personlarm/överfallslarm
Referensnummer: ks 1827/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på hyreslösning på personlarm/överfallslarm för leverans till Örebro kommun
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121000 Säkerhetsmateriel, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal avseende hyreslösning för personlarm/överfallslarm.
I dag hyr verksamheter inom Örebro kommun ca 500 enheter med en gemensamt sista datum för hyresperioden, 31.12.2020.
Örebro kommun garanterar inga volymer utan anbudsgivaren ska tillhandahålla den upphandlade tjänsten i den omfattning som betingas av det verkliga behovet under avtalsperioden.
Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov. Förändrad demografi och politiska beslut kan leda till betydande förändringar.
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet
212000-1967 Örebro kommun