114557-2022 - ResultatSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Masspektrometer UHPLC-MS/MS
Referensnummer: HSN 1409-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en vätskekromatograf kopplad till en trippelkvadrupolmasspektrometer (UHPLC-MS/MS) till Laboratoriemedicin, Kromatografilab, Klinisk Kemi, Umeå. UHPLC-MS/MS systemet ska användas för kvantitativ analys av organiska ämnen i olika provmatriser av biologiskt ursprung, såsom blod, plasma och urin.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38433100 Masspektrometer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ett (1) komplett analyssystem UHPLC-MS/MS och omfattar följande delar:
• Maspektrometer
• Förvakumpump.
• UHPLC injektor/provväxlare med flera plattpositioner och kylning.
• UHPLC binär mobilfaspump.
• UHPLC kolonnväxlare/ugn.
• UHPLC mobilfasmixer.
• UHPLC mobilfasavgasare.
• Bänk till masspektrometern i vilken förvakumpumpen kan placeras i ett ljudisolerat utrymme.
• Kvävgasgenerator.
• Dator och programvara för styrning av i systemet ingående instrument samt insamling och utvärdering av data, minst
sex licenser för icke instrumentanslutna arbetsstationer som ska kopplas till LIS.
• Samtliga nödvändiga kablar, slangar, rör och kapillärer för inkoppling av instrumenten samt sammankoppling av
systemets olika delar.
• Option på serviceavtal.
• Option på ytterligare ett komplett analyssystem UHPLC-MS/MS