114587-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-tekniska konsulttjänster
Referensnummer: 19/190
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun och deltagande bolag (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende VA-tekniska konsulttjänster.
Upphandlingen är uppdelad i sju teknikområden:
T1 Utredningar VA-ledningsnät vatten
T2 Utredningar VA-ledningsnät avlopp
T3 Utredningar VA-verk
T4 Projektering VA-ledningsnät
T5 Projektering VA-verk
T6 Projekt-/Byggledning av VA-projekt
T7 Utredningar tillskottsvatten
Leverantören kan ansöka om att lämna anbud på ett eller flera teknikområden.
Beställaren avser att teckna ramavtal med 3 (tre) Leverantörer per teknikområde. Ett avtal för varje Leverantör per teknikområde. Om ej tillräckligt antal anbudsgivare kvalificerar sig tecknas avtal med färre Leverantörer.
Upphandlingen kommer att ske i två steg. I första steget (som det här dokumentet avser) ansöker leverantörer om att delta i upphandlingen genom att lämna in en ansökan som innehåller kvalificeringskrav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Teknikområde 1 Utredningar VA-ledningsnät vatten
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322200 Konstruktion av rörledningar, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning Teknikområde 1 Utredningar VA-ledningsnät vatten
Uppdrag inom ramavtalet omfattar bland annat:
— Utredning på tryckledningar inkl. hydraulisk modellering,
— Mike Urban WD projekt
— Hydraulisk analys för framtagande av ledningsdimensioner
— Projekt med spridningsmodell av föroreningar i vattenledningsnät
Del nr: Teknikområde 2 Utredningar VA-ledningsnät avlopp
71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322200 Konstruktion av rörledningar
Omfattning Teknikområde 2 Utredningar VA-ledningsnät avlopp
— Utredning på såväl tryckledningar som självfallsledningar inkl. hydraulisk modellering,
— Dagvattenutredningar- Mike Urban CS projekt- Mike Urban Flood projekt
— Föroreningsberäkningar dagvattennät och dimensionering av behandlingsanläggning. T.ex. dammar och filterbrunnar.
Del nr: Teknikområde 3 Utredningar VA-verk
Omfattning Teknikområde 3 Utredningar VA-verk
Uppdrag inom ramavtalet omfattar bland annat utredningar för VA-verk och övriga VA utredningar så som:
— Processutredningar
— Tillståndsansökan enligt miljöbalken
— Periodisk undersökning
— Framtagande av MKB
— Tillståndsansökan av vattenverksamhet
— Kommunal VA-planering t.ex. vattenförsörjningsplan, VA-utbyggnadsplan och dagvattenplan,
— Ansökan av vattenskyddsområde
Del nr: Teknikområde 4 Projektering VA-ledningsnät
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA
Omfattning Teknikområde 4 Projektering VA-ledningsnät
— Projektering av såväl tryckledningar som självfallsledningar för nyexploatering, förnyelse och omvandlingsområden,
— Projektering av öppna lösningar för dagvattenhantering,
— Dimensionering av LTA-pumpstation och LTA-system
— Schaktfria projekteringsuppdrag (rörtryckning och styrd borrning m.fl.)
— Projektering av ventilkammare
— Projektering av behandlingsanläggning för dagvatten. T.ex. dammar, diken, kanaler och filterbrunnar
Del nr: Teknikområde 5 Projektering VA-verk
— Projektering av ny, till- och ombyggnad av VA-anläggningar,
— Dimensionering av pumpstation för avlopp och dricksvatten
— Dimensionering och projektering av behandlingsanläggningar för avlopp och dricksvatten.
Del nr: Teknikområde 6 Projekt-/Byggledning VA-projekt
71321300 Konsulttjänster inom VA, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
Omfattning Teknikområde 6 Projekt-/Byggledning VA-projekt
Projekt-/Byggledning för:
— VA-projekt så som ledningsförnyelse, nyexploatering och omvandlingsområden,
— Om- ny- och tillbyggnad av VA-anläggningar, dricksvatten- och avloppsreningsverk med tillhörande anläggningar
Del nr: Teknikområde 7 Utredningar tillskottsvatten
71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
— Flödesmätningar i ledningssystem(tryck, flöde och nivå) inkl. analys och bearbetning av mätresultat för t.ex. nyckeltalsberäkningar/flödesstatistikberäkningar eller användning i hydraulisk modell,
— Nederbördsmätning på platser där beställaren inte har en befintlig stationär mätare,
— Fjärravläsning av data tagna från mätplatser.