114661-2018 - ÄndringSverige-Jönköping: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förskola Vikaren
Referensnummer: 18/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av förskola med 8 avdelningar.
Byggnaden kommer att utföras i två våningar med en nedsänkt del i bottenplan. Byggnanden kommer att inneha tillagningskök.
Objektet skall certifieras för miljöbyggnad nivå silver.
Solceller upphandlas på option och kan tillkomma i byggnationen.
Total fastigsarea om ca 4150 m2
Total bruttoarea ca 2121 m2
Tillhörande markarbeten och anslutningar ingår i arbetet.