114683-2019 - ResultatSverige-Örebro: Hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal, Kemtekniska-, hygien-, engångs- och städmaterial
Referensnummer: Ks 71/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende kemtekniska-, hygien-, engångs- och städmaterial.
Tjugofem upphandlande myndigheter (kommuner, kommunförbud och kommunalägda bolag) deltar i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33711700 Artiklar för mun- och tandhygien, 33764000 Pappersservetter, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39224330 Hinkar, 39225300 Tändstickor, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalvolym ca 35 mkr/år
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnr Upphandlande myndighet 212000-2122 Arboga kommun 212000-1983 Askersunds kommun 222000-1487 Samhällsbyggnad Bergslagen 212000-1934 Degerfors kommun 556736 -6215 Futurum Fastigheter i Örebro AB212000-1926 Hallsbergs kommun 212000-1942 Hällefors kommun 212000-1991 Karlskoga kommun 212000-1975 Kumla kommun 556477-1359 Kumla Bostäder AB 556095-9693 Kumla Fastigheter AB 212000-2056 Kungsörs kommun 212000-2114 Köpings kommun 556033-7452 KBAB Service AB556015-9758 Köpings Bostads AB212000-1918 Laxå kommun 212000-2981 Lekebergs kommun 212000-2015 Lindesbergs kommun 212000-1959 Ljusnarsbergs kommun 222000-1016 Nerikes Brandkår 212000-2007 Nora kommun212000-1785 Storfors kommun 212000-2031 Surahammars kommun 222000-1578 Västra Mälardalens Kommunalförbund 212000-1967 Örebro kommun 556334-8449 Örebrobostäder AB