Huvudsaklig CPV-kod 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Affärssystem
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48444000 Redovisningssystem, 48451000 Programvara för affärsresursplanering, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Sjöfartsverket efterfrågar ett Affärssystem och närliggande tjänster med driftform som en Saas-tjänst.
Lösningen ska ha stöd för Sjöfartsverkets identifierade områden/processer:
1. Försäljning
2. Inköp
3. Redovisning
4. Produktion, service och underhåll
5. Styrning och uppföljning
Affärssystemet ska levereras av en leverantör som ska ta ett helhetsansvar för system och övriga tjänster inom lösningsområdet och stödja Sjöfartsverket i processutveckling inom de aktuella områdena.