114727-2026 - Resultat
Sverige – Byggnadsanläggning – Samverkansentreprenad ombyggnation Gamla Hovrätten, Renströmsparken Göteborg
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelSamverkansentreprenad ombyggnation Gamla Hovrätten, Renströmsparken Göteborg
BeskrivningTidigare Hovrätten för Västra Sverige, G:a Hovrätten, uppfördes 1948 och finns i Renströmsparken i Göteborg(Näckrosen). Byggnaden är belagd med rivningsförbud och skyddsbestämmelse i detaljplan. Den ingår i riksintresse för kulturmiljövården och Göteborgs bevarandeprogram. Ombyggnadsprojektet, totalentreprenad, är i ett tidigt skede och där olika hyresgästkoncept behöver prövas tillsammans med en entreprenör och sakkunniga inom olika kompetensområden för att förstå vad som är möjligt eller ej.
Intern identifierare25/182
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000