2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling konsultbyrå Projekt SkyZero Sysav CCUS Owner´s Engineer
Beskrivning: Sysav, avser att bygga en koldioxidavskiljningsanläggning för sina avfallsförbränningslinjer 3 och 4 på Spillepeng i Norra hamnen i Malmö. Vald lösning är aminbaserad post-combustion koldioxidavskiljning med en kapacitet på cirka 400 000 ton CO2 per år. Sysav avser nu upphandla en erfaren och kompetent konsultbyrå för rollen som Owner’s Engineer som ska leda och övervaka projektet i nära samarbete med Sysavs projektorganisation.
Intern identifierare: 2024-071
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000